Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aktuality

1. 7. 2018

Krásné prázdniny 2018 přejí návštěvníkům stránek

žáci a zaměstnanci ZŠ Dolní Ředice.

Nový školní rok začíná v pondělí 3. září.

 

29.6. jsme se rozloučili se žáky 4. ročníku a ukončili školní rok rozdáním vysvědčení. Zazpívali jsme naši školní hymnu a hurá na prázdniny!

 

28.6. zakončili žáci 4. ročníku kurz dopravní výchovy jízdou na kole na dopravním hřišti v Pardubicích pod kontrolou policisty. Všem se podařilo získat průkaz cyklisty.

 

22.6. byl zakončen plavecký výcvik, kterého se zúčastnili žáci 1. - 4. ročníku. Letos poprvé byla hrazena doprava žáků na plavání ze státní dotace (20 580 Kč).

 

img_0079-3-.jpg

 

Generální zkouška se koná 27.6. v 10,00 hodin.

 

Od neděle 27.5. do pátku 1.6. jsme strávili slunečné dny na Českomoravské vrchovině ve Svratce. Pro žáky byl připraven program "Slavní Češi posledního století". Pobyt se vydařil. Žáci zde prožili spoustu společných zážitků.

24. května se žáci 2. - 4. ročníku zúčastnili florbalového turnaje škol Holicka. Nejúspěšnějším střelcem byl kapitán Adam Růžička, v brance výborně chytal Jan Merta. V konkurenci velkých škol se naše družstvo umístilo na 6. místě.

  

15.5. nás mateřská škola pozvala na představení, které si děti připravily ke svátku maminek. Moc nám výkony našich budoucích žáčků líbily.

 

14.5. se uskutečnila společná schůze rodičů žáků školy. Byly na ní odsouhlaseny změny stanov a Sdružení rodičů dětí bylo přejmenováno na Spolek rodičů dětí ZŠ Dolní Dolní Ředice. Dále byly rodičům předány dotazníky, ve kterých se mohli anonymně vyjádřit k činnosti a provozu školy. Vrátilo se 39 vyplněných dotazníků, což je 82%. Děkujeme. S výsledky budou rodiče seznámeni na zářijové schůzce.

V polovině května se uskutečnilo školní kolo přírodovědné soutěže v poznávání rostlin a živočichů. Zástupci čtvrťáků nás reprezentovali v Holicích. Nejvíce se dařilo Lucii Chovanové (5. místo) a Eleně Schejbalové (10. místo). Gratulujeme.

9.5. žáci 1. a 2. ročníku zhlédli v MŠ divadelní představení "Jak Matěj vysvobodil vítr".

7. května jsme navštívili naše hlavní město. Vyzkoušeli jsme si cestování autobusem, vlakem, metrem a lanovkou. V Praze jsme si prohlédli místa, která jsou spjata s českými dějinami.

30. dubna proběhl na naší škole  projekt „Gratulujeme, republiko“. Jeho náplní byly aktivity související s  historií  naší země a její kulturou.

1. Vyrobit papírovou vlajku České republiky.

2. Přiřadit jména všech našich prezidentů k fotografiím.

3. Sestavit ze slov českou hymnu.

4. Složit Českou republiku z puzzle.

5. Naučit se 10 slovenských slov.

6. Postavit z kostek cukru komín.

7. Přiřadit názvy k předmětům, které se dříve používaly. Určit, k

    čemu sloužily.

8. Naučit se jazykolam, ve kterém je hláska Ř.

9. Sedět ve staré dřevěné lavici s rukama za zády po dobu dvou

     minut.

10. Dát gól hokejkou.

11. Ochutnat syreček, perník, chléb se sádlem, rybí tuk.

12. Vyzkoušet si hru „Čára“  s céčky.

13.  Vyprávět pověst – odpovídat na otázky

 

24.4. jsme již podruhé využili nabídky VZP pojišťovny a objednali pro žáky program "VZPoura úrazům". Navštívili nás dva vozíčkáři, kteří seznámili žáky s důvodem svého hendikepu.

 

23. a 24. dubna proběhl sběr starého papíru. Soutěže se zúčastnili všichni žáci školy. Celkem bylo odevzdáno 10 900 kg. Průměr na žáka je 231,9 kg. Děkujeme za spolupráci.

10.4. žáci 1. a 2. ročníku zhlédli v MŠ Dolní Ředice divadelní představení Kocourek Mourek.

9. a 10. dubna se uskutečnil zápis do 1. třídy. Bylo přijato všech 16 dětí. Nikdo z rodičů nepožádal o odklad školní docházky. Na úřední desce je zveřejněno Rozhodnutí o přijetí k základnímu vzdělávání.

 

4.4. zhlédli žáci, kteří se učí anglický jazyk, divadelní představení John and Mary.

 

3.4. se žáci zúčastnili programu "Tonda Obal na cestách", ve kterém si procvičili třídění odpadu.

 

I v letošním školním roce byla vyhlášena akce "Šikovné ruce aneb tvoří celá rodina". Všichni žáci se svými rodiči vytvořili výrobek na téma "Gratulujeme, republiko". Káždý žák v rámci českého jazyka svůj výrobek představil spolužákům. Děkujeme rodičům za spolupráci.

 

 

22.3. navštívili čtvrťáci obě holické školy, kde  je ředitelé seznámili s provozem a  s organizací.

 

19.3. se žáci zúčastnili matematické soutěže "Klokan".

Kategorii Klokánek pro 4. a 5. ročník:

1. Merta Jan                      76 bodů

2. Valský Richard               71 bodů

3. Ouhrabková Maya         69 bodů

    Růžička Adam               69 bodů

Kategorie Cvrček pro 2. a 3. ročník:

1. Dolečková Hana            58 bodů    (3.r.)

2. Kamanová Lucie           47 bodů     (3.r.)

3. Collia Valeria                 45 bodů     (2.r.)

Kategorie Mravenec pro 1. ročník:

1. Kamlarová Markéta        47 bodů

2. Jiroutová Sabina            46 bodů

3. Ehrenberger Matěj         45 bodů

    Tesař Tomáš                 45 bodů

 

 

  

        ZÁPIS DO 1. TŘÍDY

 DĚTÍ NAROZENÝCH OD 1.9.2011 DO 31.8.2012

SE USKUTEČNÍ V PONDĚLÍ 9.4.

A V ÚTERÝ 10.4.2018

 OD 14 DO 17 HODIN V BUDOVĚ ŠKOLY

Více na www.zsdolniredice.estranky.cz  - Informace pro rodiče budoucích prvňáčků.

 

Na adrese http://zakladniskoladr.rajce.idnes.cz/ si můžete prohlédnout fotografie ze Společenského plesu. Děkujeme paní Aleně Horákové za jejich zhotovení.

 

26.2. po skončení zimních olympijských her byla vyhodnocena tipovací soutěž žáků. Čtyři žáci - Daniel Collia, Matěj Ehrenberger, Lucie Chovanová a Elena Schejbalová - tipovali přesně: 2 zlaté, 2 stříbrné a 3 bronzové medaile. Gratulujeme!

22.2. se žáci 1. a 2.r. zúčastnili v MŠ výchovného koncertu "Wolfík".

Žáci pod vedením paní učitelky Markéty Machaté si připravili na Společenský ples předtančení "Česká beseda". Nácvik nebyl vůbec jednoduchý, protože se neustále z důvodu nemoci měnilo složení jednotlivých "osmiček". Nakonec vše dobře dopadlo. Na výsledek se můžete podívat...Videa ze zkoušky  najdete pod následujícími odkazy:

 

 

14.2. byl zrušen z důvodu vysoké absence žáků karneval škoní družiny.

 

10.2. přispělo pět žáků svým kulturním vystoupením ke slavnostnímu uvítání devíti dolnoředických občánků do života. Poprvé se konalo v sále obecního hostince.

1.2. ochutnali žáci exotické ovoce, které bylo dodáno firmou Bovys v rámci projektu "Ovoce do škol".

31.1. bylo ukončeno 1. pololetí rozdáním vysvědčení. Odměna za pololetní práci na děti čekala v zábavním centru Tongo v Hradci Králové ve formě tříhodinového pobytu.

29.1. školu navštívil kouzelník Reno.

26.1. proběhly "školní prezidentské volby".

23.1. se rodiče mohli informovat o prospěchu a chování svých dětí při konzultačních hodinách.

17.1. zhlédli žáci 1. a 2. r. v MŠ "Pohádku o polárních krajích.

12.1. navštívili všichni žáci školy volební místnost, kde je starosta obce pan Michal Kurka seznámil s pravidly prezidentských voleb.

11.1. žáci 1. a 2. ročníku zhlédli vystoupení "Louskáček", které nastudovalo taneční oddělení ZUŠ Holice.

 

Tři současní a šest bývalých žáků naší školy se zapojilo do Tříkrálové sbírky v Dolních Ředicích, kterou pořádá Charita.

 

Příjemné prožití vánočních svátků

a šťastný rok 2018

přejí všichni ze ZŠ Dolní Ředice

 

22.12. jsme se rozloučili před prázdninami posezením u vánočního stromečku. Recitovali jsme, hráli divadlo, koncertovali, zpívali, poslouchali vánoční příběh a zahráli si také na Ježíška.

15.12. jsme navštívili zámek v Chlumci nad Cidlinou, kde jsme viděli, jak se slaví Vánoce v různých státech světa.

8.12. se všichni žáci školy zúčastnili besedy se spisovatelkou paní Jitkou Vítovou, která jim představila své knížky O Květušce a tesaříkovi, Květuška hledá tesaříka, Květuška se vrací, Život u rybníka, Kamarádi z lesa (1. a 2. díl). Při besedě se dozvěděli, jak knížky vznikají, jak se vybírají ilustrace, nakladatelství apod. Knihy si děti mohou zakoupit do 19.12. Kdo bude mít zájem, autorka jim napíše do knížky věnování.

 

Čekání na mikulášskou nadílku jsme si v úterý 5. prosince zpestřili čertovskými hrátkami v naší škole. Nejdříve si všichni žáci vyrobili malého čertíka na špejli, aby jim mohl hlídat pytlíček plný dobrot a potom se proměnili v malé čertíky s růžky na hlavě a s papírovými vidlemi v ruce. Čekalo je plnění pekelně náročných úkolů – např. zachránit nevinného, postavit čertovský komín, proměnit se ve zvířátko, vyrobit řetěz, přiložit do kotle tři polínka, chytnout čerta, najít poztrácené kostky, projít cestu do pekla, zazpívat čertovi písničku nebo ochutnat čertovskou dobrotu z kotlíku. Za splnění úkolu dostávali malí pekelníci barevná kolečka, kterými si zdobili svoje čertovské vidle.

A protože všichni čertíci plnili uložené úkoly pečlivě a svědomitě, bez zlobení a podvádění, čekala na každého sladká odměna. A proč tedy byla v pytlíku brambora a uhlí? Vždyť přece všichni víme, že čert nikdy nespí …

 

 

Od 7.12. je opět aktivní číslo mobilního telefonu (737 015 331), které slouží ke komunikaci rodičů žáků 2. a 4. ročníku  s pedagogy.

 

 

Ráno 22.11.  nás ve škole čekalo nemilé překvapení. Během noci se do naší školy vloupali zloději, kteří rozbili dvoje dveře a vytrhli bezpečnostní mříž ze zdi. Odcizili peníze, mobil a sportovní boty. Po sobě zanechali dost velký nepořádek.

V současné době proto není aktivní číslo mobilního telefonu 737 015 331.

 

V pondělí 20.11. všichni žáci školy navštívili v sále obecního hostince výstavu fotografií ředických fotografů - Elišky Jedličkové a Františka Koubka. Nejvíce se dětem líbily fotografie zvířat, která se vyskytují v okolí Ředic.

 

Ve čtvrtek 16.11. byly prvňáčkům předány jejich první knížky - Slabikáře. Tuto slavnostní chvíli zachytil fotograf Pardubického deníku. Fotografie byla zveřejněna ve středu 22.11.

 

13.11. se konal florbalový turnaj škol. Naši žáci se umístili na 6. místě. Za reprezentaci školy děkujeme Lucii Chovanové, Janu Mertovi, Adamu Růžičkovi, Janu Shejbalovi a Richardu Valskému. V konkurenci velkých škol to neměli naši žáci vůbec jednoduché. Poděkování patří i panu Petru Kudrnovi za přípravu florbalistů. 

 

6.11. žáci 1. a 2. ročníku zhlédli v MŠ divadelní představení "Jejda strašidla".

 

23. a 24. 10. se uskutečnila soutěž ve sběru papíru. Zúčastnili se všichni žáci, kteří za pomoci rodičů a občanů Dolních Ředic odevzdali téměř 11 tun papíru.

 

19. října jsme se vydali v rámci projektu "Poznáváme Ředice" do lesa Žernova. Žáci ve smíšených skupinách plnili úkoly zaměřené na naši obec a chráněné území "Žernov".

 

18. října se žáci zúčastnili cestopisného promítání z cyklu "Kouzelná planeta". V holickém kulturním domě je zaujala "Záhadná a drsná Mamibie" s průvodním slovem  cestovatelky Kateřiny Motani.

 

Internetové zdroje informací o literatuře pro děti a mládež

http://www.ctesyrad.cz/                       Čtenářův sympatický rádce

http://www.nejlepsiknihydetem.cz/     Katalogy české knižní produkce

http://www.ibby.cz/                             Česká sekce IBBY (všechny aktivity)

http://www.sckn.cz/index.php  Svaz českých knihkupců a nakladatelů

                                                  Knižní novinky

http://www.citarny.cz/              Čítárny

http://www.czechlit.cz/             Portál české literatury (vícejazyčný)

http://www.iliteratura.cz/          literární web (recenze, rozhovory atd.)

http://www.prahamestoliteratury.cz/     kulturní a literární akce projektu MKP

http://www.zlatastuha.cz     výroční soutěž o nejlepší knihu pro děti a mládež

 

 

Sběr papíru se koná v pondělí 23.10. a v úterý 24.10.2017 od 14 do 17 hodin ve dvoře základní školy.

V sobotu 7.10. se dobrovolníci zúčastnili "Běhu naděje". Děkujeme žákům i jejich rodinám za reprezentaci školy na charitativní akci.

 

V mateřské škole žáci 1. a 2. ročníku zhlédli tato divadelní představení:

Tygřík Péťa a Kouzelná hruška.

29.9. jsme navštívili v Letohradě Muzeum řemesel.

22.9. se uskutečnil táborák školní družiny pro všechny žáky školy.

19.9. jsme navštívili v Hradci Králové hvězdárnu, planetárium a kukuřičné bludiště.

Od 12.9.2017 škola využívá datové schránky.

11.9. se konala schůzka rodičů, na které proběhlo seznámení s organizací školního roku. Rodiče byli také seznámeni se školním řádem.

Pro letošní školní rok bylo zvoleno téma:

"Gratulujeme, republiko!"

 

Dobrá zpráva - Vyhodnocení soutěže ve sběru papíru

Dnes 24.8. byly s dvouměsíčním zpožděním oznámeny výsledky soutěže ve sběru papíru za školní rok 2016/2017.

Naše škola se opět umístila na 1. místě a získala 5 000 Kč. Děkujeme všem žáků, jejich rodičům a obyvatelům Dolních Ředic za podporu této akce.

 

 

Školní rok 2017/2018

V pondělí 4. září 2017 v 8 hodin bude zahájen nový školní rok.

Žáci dostanou přihlášku do školní jídelny a školní družiny, na které si budou moci přihlásit oběd a pobyt ve školní družině od úterý 5. září. Stravné za září se platí 7.9. v mateřské škole.

Úspěšný nový školní rok všem žákům a studentům přejí zaměstnanci ZŠ Dolní Ředice.