Jdi na obsah Jdi na menu
 


Expedice za vynálezyV pondělí 27. září jsme se všichni těšili do školy. Přišli jsme v 8 hodin a celý den jsme poznávali různé vynálezy. Byli jsme rozděleni do tří skupin a postupně jsme obcházeli všech šest oblastí.

TKANÍ

Paní učitelka nás seznámila s tím, jak se lidé dřív oblékali a z čeho si vyráběli oblečení. Potom jsme si vyzkoušeli tkaní do papíru proužky barevných papírů. Také jsme si zkusili tkaní koberce vlnou a jehlou.

PSANÍ

Zkusili jsme si vyrýt svou značku do hliněné destičky jako lidé v pravěku. Potom jsme psali husím brkem na pergamen vzkaz pro krále. Pak jsme se podepisovali perem namočeným do tuše. Nakonec jsme si všichni zkusili vyrobit ruční papír.

BOTY

Vyzkoušeli jsme si, jak si udělat boty z kůže a látky. Také jsme si zkusili jaké to bylo, když lidé neměli ještě boty. Zkusili jsme si projít bosi po různých materiálech (po trávě, po kamínkách, po umělé hmotě). Potom jsme chodili ve dřevákách a v bačkorách.

PŘEPRAVA NÁKLADŮ

Vyzkoušeli jsme si při přepravě lavičky, jak těžké bylo přemístění nákladů, když ještě lidé neměli žádné stroje. Nejdříve jsme lavičku zvedali rukama. Potom jsme lavičku sunuli po zemi, pak jsme ji táhli na laně a nakonec jsme ji sunuli na kůlech.

FILMY

Dozvěděli jsme se, jak se film vyvíjel. Nejdřív byly filmy němé a černobílé. Později filmy černobílé a mluvené a nakonec filmy mluvené a barevné. Vyzkoušeli jsme si zahrát v němém filmu. Také jsme si zkusili zahrát filmovou scénu jen pomocí zvuků. Hráli jsme například scény: v obchodě, na poště, na lodi v bouři, u zubaře, v restauraci, o půl noci na hřbitově, na houbách.

TELEFON

Hráli jsme hru Kdo co ulovil. Paní učitelka řekla své jméno a co ulovila. Potom jsme chodili po koberci a říkali ostatním své jméno a to, co jsme ulovili. Nakonec jsme měli o druhých říci, co ulovili, ale nepamatovali jsme si to správně. Bylo to jako když se předávaly zprávy jen ústně. Každý si k tomu něco přidal a nakonec vznikla jiná zpráva. Paní učitelka nám také ukázala, jak si vyrobit jednoduchý telefon z kelímků a z provázku.

Celý den se nám moc líbil a dozvěděli jsme se hodně nových věcí.
                                        Žáci 3. a 4. ročníku